Jeff Bezos, kurucusu olduğu Amazon’dan hisse aldı

Dünyanın en zengin üçüncü kişisi olan Jeff Bezos, iki hafta önce piyasaların anlamlandıramadığı bir adım attı: Amazon.com şirketinin tek bir hissesini 114,77 dolara satın aldı.

Bir dosyada açıklanan hisse alımı, 2002’ye kadar uzanan kayıtlardaki ilk hisse alımı. Diğer bir deyişle Bezos, 20 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez Amazon hissesi satın aldı ve sadece bir adet hisse almakla yetindi.

Amazon’un kurucusu daha çok yaptığı hisse satışlarıyla biliniyor. Bezos, uzay araştırmaları yaptığı bir başka şirketi olan Blue Origin’i, 500 milyon dolarlık yeni süperyatı dahil farklı arayışlarını finanse etmek için 2002’den bu yana Amazon’daki yaklaşık 30 milyar dolar değerinde hisseyi elden çıkardı.

Amazon’un 1997’deki ilk halka arzının ardından Bezos tazminat olarak başka hisse senedi almadı ve sadece küçük bir maaş aldı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 148 milyar dolarlık servetinin büyük bir kısmını oluşturan şirketin halen yaklaşık yüzde 10’una sahip.

S&P 500 Endeksi’ni bu hafta boğa piyasasına iten daha geniş bir teknoloji rallisinin desteğiyle Amazon hisseleri Cuma günü 124 dolar civarında işlem görürken, 25 Mayıs’taki hisse alımı onu yaklaşık 10 dolar daha zenginleştirdi.

Bezos’un bu hamlesi Amazon analistlerini ve hisse senedi gözlemcilerini şaşırttı. Sosyal medya teorilerle çalkalanırken, bir kişi Bezos’un fiziksel sertifikayı hediye olarak vermeyi planladığını, diğerleri ise aracı kurum hesabındaki satın al düğmesine yanlışlıkla tıklamış olabileceğini söyledi.

Amazon ve Bezos’un bir temsilcisi ise satın alma hakkında yorum yapmayı reddetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir