MİT Başkanı İbrahim Kalın, AA’nın ‘Yılın Kareleri’ oylamasında tercihlerini yaptı

AA

Anadolu Ajansının (AA) her yıl düzenlediği “Yılın Kareleri” oylaması devam ediyor.

Siyasi isimlerden sporculara birçok önemli isim oylamaya katılarak tercihlerini yapıyor.

Bu isimlerden biri de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın oldu.

Kalın, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 yılı boyunca çektiği fotoğrafları inceleyerek, “Haber”, “Çevre-Yaşam”, “Spor” ve bu yıla özel olarak belirlenen “Gazze: Kanıt” ve “Deprem: Umut” kategorilerindeki fotoğrafları oyladı.

56. saatte kurtarılan depremzede

Kalın, “Deprem: Umut” kategorisinde, Murat Şengül’ün, Kahramanmaraş merkezli depremlerde İskenderun’daki enkazdan 56. saatte kurtarılan 16 yaşındaki Mahmut Salman’ın yüzüne yansıyan mutluluğu gösteren “Hoş geldin” başlıklı fotoğrafına oy verdi.

‘Kayıp’ başlıklı kareye oy verdi

“Gazze: Kanıt” kategorisinde ise Kalın’ın tercihi, İsrail’in Gazze’ye saldırısından yaralı kurtulan bir kadının, kaybettiği yakınlarının başından ayrılmak istemediği anları görüntüleyen Ali Jadallah’ın “Kayıp” başlıklı fotoğrafı oldu.

Dolunay ve Akıncı aynı karede

MİT Başkanı Kalın, “Haber” kategorisinde, Osmancan Gürdoğan’ın, Ankara’da düzenlenen TEKNOFEST için havalanan Bayraktar Akıncı İnsansız Hava Aracını, “Süper Ay” ile birlikte görüntülediği “Dolunay ve Akıncı” fotoğrafına oy verdi.

Çevre-Yaşam kategorisi tercihi

“Çevre-Yaşam” kategorisinde Alper Tüydeş’in, Bursa’nın Karacabey ilçesindeki “Dostluk hikayesi” ile tanınan balıkçı Adem Yılmaz ve leylek “Yaren”i birlikte görüntülediğiKimler gelmiş?” başlıklı fotoğrafa da oy verildi.

‘Hızlı ve doğal’

Kalın, “Spor” kategorisinde ise Arpad Kurucz’un, Budapeşte’deki Formula 1 Grand Prix antrenman turunda çektiği “Hızlı ve doğal” karesini seçti.

“Muazzam bir görsel hafıza inşa etmişler”

MİT Başkanı Kalın, Anadolu Ajansını “Yılın Kareleri” başlıklı fotoğraf oylamasını düzenlediği için tebrik ederek, şunları söyledi:

“Her yıl olduğu gibi foto muhabirleri dünyanın her yerinde ‘o an’ı yakalamayı başarmış ve ustalıklarını fotoğraf karesine yansıtabilmişler. Gerçekten bu ülkemiz adına da çok gurur verici bir tablo. Çevre, yaşam, haber, spor, Gazze’de yaşanan olaylar, Kahramanmaraş depremi, hakikaten hafızalardan silinmeyecek anları vizörlerinden yakalayarak çok muazzam bir görsel hafıza inşa etmişler.

Bunlar arasında seçim yapmak çok kolay değil. Çünkü her birinin ‘o an’a ilişkin çok özel halleri var. Bir fotoğrafa bakarken verdiği mesaj, anın önemi, estetik unsurlar, ışık, kurgu, kompozisyon, bütün bunların hepsi dikkate alınıyor. Ama hepsinde standartları çok yüksek bir görsel zenginlik var.”​​​​​​​

“Eminim bu kareleri seçene kadar da geride binlerce kare elendi”

Fotoğraflar arasında seçim yapmakta zorlandığını belirten Kalın, “Çok güzel kareler. Eminim bu kareleri seçene kadar da geride binlerce kare elendi. Ama o karelerin de her birinin çok kıymetli olduğunu biliyorum. O yüzden emeği geçen herkese, Anadolu Ajansına teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx