Ünlü şarkıcı 76 yaşında hayatını kaybetti

Ünlü şarkıcı Melanie Safka’nın ölüm haberi, salı günü menajerlik ajansı tarafından paylaşılırken çarşamba günü de Facebook’ta çocukları tarafından bir açıklama yapıldı. Herhangi bir ölüm nedeni belirtilmedi.

Aslen New York’lu olan ve bir caz şarkıcısının kızı olan Safka, 1960’ların sonlarında iki single ve bir albüm çıkardı, ancak onun kariyerini güçlendiren şey, 1969’da Woodstock Festivali’ne katılması oldu.

Bu deneyim hakkında 1970’lerde ABD’deki ilk hiti olan “Candles in The Rain” adlı bir şarkı yazdı.

Şarkıcının diğer hit parçaları arasında “Peace Will Come”, “The Nickel Song” ve Rolling Stones’un “Ruby Tuesday” şarkısı yer alıyor.

Glass Onyon tarafından sağlanan Cleopatra Records’un ölüm ilanına göre Melanie, o dönemde plak şirketiyle ilgili artan hayal kırıklığı nedeniyle rock tarihinde kadınlara ait ilk bağımsız plak şirketi olan Neighborhood Records’u kurdu.

Melanie’nin 1971’deki hit şarkısı “Brand New Key” – Neighborhood Records’tan çıkardığı ilk single – daha sonra Paul Thomas Anderson’ın 1970’ler dönemindeki 1997 tarihli “Boogie Nights” filminin müziklerinde yer alan bir şarkı olarak yeniden popülerlik kazandı.

UNICEF sözcüsü olmak da dahil olmak üzere diğer tutkularının peşinden gitmek için ilgi odağından büyük ölçüde çekildikten sonra Melanie, kariyerinin büyük bölümünde bağımsız bir sanatçı olarak kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx